• GRUPA ORLEN (strona główna)
Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Złoty medal dla Spółki ORLEN Asfalt na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2007 za sposób wytwarzania asfaltów drogowych wielorodzajowych BITREX

11-05-2007  

 Spółka ORLEN Asfalt otrzymała złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2007 za sposób wytwarzania asfaltów drogowych wielorodzajowych BITREX.


Metoda ta jest autorskim rozwiązaniem technologicznym opracowanym przez pracowników Spółki w składzie: Maria Kostrzewska, Krzysztof Błażejowski, Andrzej Zdzienicki, Stanisław Jóźwiak, Krzysztof Myzia i Jan Budka.

Złoty medal dotyczy produkcji asfaltów wielorodzajowych, z których Spółka ma w swojej ofercie trzy: BITREX 20/30, BITREX 35/50, BITREX 50/70. Każdy z nich ma inne przeznaczenie drogowe - stosowany jest do innej warstwy nawierzchni.

Asfalty wielorodzajowe charakteryzują się specjalnymi, bardzo korzystnymi właściwościami użytkowymi, dzięki którym znacznie zwiększa się trwałość nawierzchni drogowej. Każdy z BITREXÓW jednocześnie łączy w sobie cechy asfaltów miękkich i twardych co oznacza, że nawierzchnie z asfaltem BITREX w niskich temperaturach zimowych zachowują się jak asfalty miękkie (są elastyczne), co zmniejsza ich podatność na pękanie. Natomiast w wysokich temperaturach letnich uzyskują własności asfaltów twardych (o dużej sztywności), co zmniejsza podatność nawierzchni na deformacje. Idealnie nadają się więc do budownictwa drogowego w krajach leżących w naszej strefie klimatycznej ? z niskimi temperaturami w zimie i upalnymi latami. Można je stosować do budowy dróg wszystkich kategorii ruchu, a także nawierzchni ulic.

Oczywiście jeszcze lepsze właściwości użytkowe posiadają asfalty modyfikowane polimerami. Ten typ asfaltu, o nazwie handlowej ORBITON, także znajduje się w ofercie ORLEN Asfalt, jest to jednak nieco droższy produkt i stosuje się go głównie na drogach krajowych, szybkiego ruchu i autostradach.

« powrót
 
 
 

Marki Grupy ORLEN