• GRUPA ORLEN (strona główna)
Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Rośnie sprzedaż ORLEN Asfalt za granicą

09-02-2021  

foto-2-orlen-asfalt.jpgO blisko 25 proc. wzrosła sprzedaż zagraniczna ORLEN Asfalt. Absolutny rekord sprzedażowy spółka osiągnęła na rynku ukraińskim, na którym ulokowała blisko połowę całej swojej sprzedaży zagranicznej.

ORLEN Asfalt to jeden z wiodących dostawców asfaltów w Europie Środkowo-wschodniej. Spółka jest głównym podmiotem odpowiadającym za sprzedaż tego typu produktów w Grupie ORLEN. Podstawowym i głównym rynkiem sprzedaży jest rynek krajowy (blisko 70 proc. łącznej sprzedaży), jednak w 2020 roku asfalty produkowane w ośrodkach produkcyjnych w Płocku i Trzebini trafiły do 40 krajów na świecie na pięciu kontynentach. Prawie połowa sprzedaży zagranicznej została ulokowana na rynku ukraińskim.

- W 2020 roku nasza sprzedaż zagraniczna w stosunku do roku poprzedniego urosła o blisko 25 proc. Głównym kierunkiem eksportowym pozostała Ukraina, gdzie sprzedaliśmy prawie trzykrotnie więcej asfaltu. Wzrósł także nasz udział na innym wiodącym rynku eksportowym, czyli Rumunii. Tutaj sprzedaliśmy o 80 proc. więcej naszych produktów niż w roku 2019. Z punktu widzenia logistyki, znaczące ilości asfaltów z Polski trafiły przede wszystkim do krajów z naszego najbliższego otoczenia geograficznego: Ukrainy, Rumunii, Czech, Niemiec, Litwy, Słowacji, czy Węgier. Te rynki to blisko 90 proc. naszej sprzedaży zagranicznej.  – mówi prezes ORLEN Asfalt Marek Pietrzak.

Na liście krajów eksportowych, do których trafił asfalt z rafinerii w Płocku i Trzebini, znajdziemy również wiele egzotycznych kierunków. Z dróg zbudowanych z polskiego asfaltu skorzystają mieszkańcy chociażby Mauritiusa, Tanzanii, Kamerunu, czy Trynidadu i Tobago. Najdalej polski asfalt w 2020 roku dopłynął do Nowej Kaledonii, którą od Polski w linii prostej dzieli aż 15,6 tys. kilometrów.

« powrót
 
 
 

Marki Grupy ORLEN