• GRUPA ORLEN (strona główna)
Dla niedowidzącychRozmiar tekstu: AAA
Historyczny załadunek ORLEN Lietuva i ORLEN Asfalt

19-09-2017  

We wrześniu miała miejsce realizacja historycznego przedsięwzięcia ORLEN Lietuva i ORLEN Asfalt. W Kłajpedzie doszło do pierwszego na Litwie załadunku asfaltu na statek i wysłania go do klientów w Szwecji i Norwegii.
 

 
Projekt sprzedaży asfaltu 160/220 drogą morską do Szwecji i Norwegii został zrealizowany przy współpracy Biura Sprzedaży Asfaltów ORLEN Lietuva oraz Biura Handlu ORLEN Asfalt. Pierwszy w historii na Litwie załadunek asfaltu na statek odbył się w porcie w Kłajpedzie. Do realizacji załadunku statku o pojemności 4000 ton wykorzystano 40 cystern samochodowych, które kursowały wahadłowo pomiędzy rafinerią w Możejkach a portem w Kłajpedzie. Asfalt na statek był jednocześnie przeładowywany z maksymalnie ośmiu cystern, co przełożyło się na znakomity czas załadunku, który potrwał jedynie 48 godzin (dopuszczalny czas wynosi do 72 godzin). Wg zespołu zaangażowanego w realizację czas ten może być jeszcze lepszy.
Klajpeda pop.jpg


 
​​Sprzedaż asfaltu na statek to efekt realizacji celów strategicznych, jakimi są rozwój potencjału produkcji i sprzedaży eksportowej z rafinerii w Możejkach. Projekt ten pokazał, że jest możliwość dostarczania asfaltu statkami na rynki Skandynawskie, a w planach jest dotarcie także do Wielkiej Brytanii. Realizację tych celów ułatwia i uzasadnia lokalizacja rafinerii w Możejkach. 

 
Wysłanie asfaltu drogą morską to nie jedyny duży projekt sprzedaży asfaltów na Litwie. W ostatnim czasie rafineria w Możejkach wyprodukowała asfalt, na potrzeby wykonania nawierzchni pasu startowego na lotnisku w Wilnie. Wykonawcą projektu wymiany nawierzchni była łotewska firma A.C.B, która korzystała z usług podwykonawców z Wilna - EUROVIA Lietuva, FEGDA, oraz Lemminkainen Lietuva. Do realizacji tego projektu wykorzystano 4000 ton asfaltu, który ze względu na rangę inwestycji musiał być dostarczony w metodzie Just-in-time.  

ORLEN Asfalt Sp. z o.o. należy do Grupy Kapitałowej ORLEN i jest jednym z największych w Polsce i Europie Środkowej dostawców lepiszcza bitumicznego wykorzystywanego do produkcji nawierzchni asfaltowych. GK ORLEN oferuje asfalty z pięciu ośrodków produkcyjnych zlokalizowanych w Płocku i Trzebini (Polska), Pardubicach i Litvinovie (Czechy) oraz Możejkach (Litwa).

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN